Úvod Příčina lupénky

Příčina lupénky

Jaká je příčina lupénky?

Příčina lupénky dosud není úplně známa, nicméně je považována za autoimunitní onemocnění, při němž se velmi rychle množí kožní buňky. Vlastní bílé krvinky, tzv. T lymfocyty, se z důvodů dědičnosti a působením faktorů zevního a vnitřního prostředí aktivují.

Vytvoří se kožní zánět, kožní buňky se zmnoží, rychleji rostou a nedokonale rohovějí. Normální kožní buňka totiž vyzraje a na povrch kůže se dostane za cca 28 dnů, zatímco u psoriázy je to již za 4 dny, tedy 7x rychleji.

Mezi další vyvolávající faktory lupénky patří infekce dýchacích cest, poranění, hormonální vlivy a různé vnitřní choroby. Silným provokačním faktorem bývají i některé zevní podněty jako např. stres, alkohol, spálení sluncem, nízké teploty, suchý vzduch nebo poranění kůže.


Diskuse (1 komentář)

Darina, (01. 08. 2017 00:00) Reagovat
Mám 3 roky bolestivou lupénku po poranění chodidel šlápnutím na ostrý rošt. Zranění se mi v podstatě už nikdy nezahojilo. Stalo se to v náročném období (úmrtí matky, klimakterium, stress, diabetes 2, hypertenze průměr 180, CHOPN, nyní ICHS). 3 roky chodím jako bych měla pořezané nohy cca 3 cm dlouhé, 1 mm široké do hloubky masa a moc to bolí. 1 jizva se zatáhne a další vznikne a bolí než vznikne zevnitř a ŽÁDNÉ MASTI NEPOMÁHAJÍ
Nový příspěvek

Chcete dostávat inspiraci pro zpestření vašeho zdravého života?

My se o to postaráme!

Copyright 2006–2018 © Lupénka.eu
Kontakty