Úvod Příčina lupénky

Příčina lupénky

Jaká je příčina lupénky?

Příčina lupénky dosud není úplně známa, nicméně je považována za autoimunitní onemocnění, při němž se velmi rychle množí kožní buňky. Vlastní bílé krvinky, tzv. T lymfocyty, se z důvodů dědičnosti a působením faktorů zevního a vnitřního prostředí aktivují.

Vytvoří se kožní zánět, kožní buňky se zmnoží, rychleji rostou a nedokonale rohovějí. Normální kožní buňka totiž vyzraje a na povrch kůže se dostane za cca 28 dnů, zatímco u psoriázy je to již za 4 dny, tedy 7x rychleji.

Mezi další vyvolávající faktory lupénky patří infekce dýchacích cest, poranění, hormonální vlivy a různé vnitřní choroby. Silným provokačním faktorem bývají i některé zevní podněty jako např. stres, alkohol, spálení sluncem, nízké teploty, suchý vzduch nebo poranění kůže.


Diskuse (5 komentářů)

Darina, (01. 08. 2017 00:00) Reagovat
Mám 3 roky bolestivou lupénku po poranění chodidel šlápnutím na ostrý rošt. Zranění se mi v podstatě už nikdy nezahojilo. Stalo se to v náročném období (úmrtí matky, klimakterium, stress, diabetes 2, hypertenze průměr 180, CHOPN, nyní ICHS). 3 roky chodím jako bych měla pořezané nohy cca 3 cm dlouhé, 1 mm široké do hloubky masa a moc to bolí. 1 jizva se zatáhne a další vznikne a bolí než vznikne zevnitř a ŽÁDNÉ MASTI NEPOMÁHAJÍ
Nový, (15. 02. 2019 23:46) Reagovat
Už jste na to používala Dubové kapky RK? V prasklině silně pálí asi minutu, ale rychle ji zatahují a omezují tvorbu dalších.
leo, (18. 04. 2018 18:53) Reagovat
Dobrý den, mám otázku..můj otec má lupenku a mel ještě předtím než sem se narodil..a řikal mi že máme na to předpoklad že to můžem dostat i my ( ja a sestra)..a zajimalo by mě ..jakým způsobem se mám před lupenkou vyvarovat?
Petr, (19. 04. 2018 13:30) Reagovat
Dobrý den, lupénka se mi poprvé objevila před rokem, když mi bylo 50. Podle lékařů se jednalo o kapénkovou formu. Postupně se mi rozšířila z loktů na téměř celé tělo. Snažil jsem se s ní bojovat s pomocí lékařů a snad úspěšně - po cca 10 měsících postupně zmizela. Jak jsem zjistil, splňoval jsem poměrně dost podmínek, které její vznik mohly zapříčinit. 1. hypertenze - léky na tlak obsahují většinou Betablokátory ( změnit jsem typ léku bez Betablokátoru) 2. Virové opakované infekce ( během podzimu a zimy jsem bral úměrné dávky vitaminu D, musí se opatrně,lze se jím předávkovat). Výsledek - ani jedna viróza a zlepšení imunity, ke kterému vit. D přispívá. 3. stres - to už je individuální 4. Kortikosteroid , který mi doporučili v nemocnici. Původně mi nasadili Daivobet, ale prakticky byl bez účinku. Výborně na mne působil Enstilar spray. Lupénka po něm opravdu mizí. Ložiska jsem ošetřoval nejdříve 1x denně, pak 1x za 2 dny, nakonec 1x za 5dní. Musí se vysazovat postupně. Je samozřejmě na předpis, ale kožní lékař mi potvrdil, že je opravdu účinnější. Není to žádná reklama, jen pokus poradit z vlastní zkušenosti. Snad to někomu pomůže..
Irena, (28. 04. 2018 12:21) Reagovat
Také jsem začala používat Enstilar spray a mohu jen potvrdit,že ložiska každým dnem mizí.Nejprve světlají,lepší se celkově stav kůže.Používám týden a jsem spokojena.Dříve jsem používala produkty z mořské soli aj.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Lupénka.eu
Kontakty