Úvod Příznaky a léčba lupénky

Příznaky a léčba lupénky

  • Forma ložisková, jsou to červená, ohraničená, šupící se ložiska, která nejčastěji napadají část hlavy s vlasy, lokty, kolena, bederní a hýžďovou krajinu. Jde obvykle o místa, která jsou na kůži nejvíce mechanicky zatěžována, což je pro vznik lupénky typické. Nehty na rukou i nohou mohou být žluté nebo důlkovité. Rozsev čerstvé psoriázy není hezký, ale plošky většinou nesvědí, ani příliš nebolí. Vše o nadměrném pocení - termoregulační nástroj udržuje v těle stálou teplotu. Nadměrné pocení nebo-li hyperhydróza a vše o ní.

 

  • Forma kapkovitá - vzniká hlavně u dětí a mladistvých a má malé projevy, někdy přirovnávané k dešťovým kapkám či slzám.
  • Forma inverzní - vzniká v podpaží, na krku, pod prsy, v pupíku, tříslech, v oblasti přirození a konečníku. Jsou to silně červená suchá či mokvavá ložiska v kožních záhybech.
  • Pustulózní forma psoriázy je zcela odlišná od předchozích. Jedná se o puchýřky na dlaních či ploškách. bývá obvykle provázena horečkou a zimnicí. Jedná se o těžký stav, vyžadující hospitalizaci.
  • Generalizovaná a erytrodermická forma lupénky je nejzávažnější formou, která vyžaduje hospitalizaci.Výskyt vyrážky je rozšířen po celém těle, obvykle bolí a svědí. Současně bývají teploty, zimomřivost, dehydratace, ztráty bílkovin a otoky.
  • Kloubní psoriáza postihuje převážně malé klouby na nohou a rukou. Prsty jsou oteklé, bolestivé a po ránu ztuhlé. Může však postihovat i velké klouby, jako je rameno nebo koleno, páteř, či měkké tkáně (šlachy a vazy). Tuto léčbu řídí revmatolog.

Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2022 © Lupénka.eu
Kontakty